UENR First Batch Admission List 2016/2017 Academic Year

uenr-logoWe are glad to inform the general public and all the prospective students that the University of Energy and Natural Resources (UENR) Sunyani, Ghana first batch admission list for the 2016/2017 academic session is now available online.

The management of the Institution University of Energy and Natural Resources (UENR) Sunyani, Ghana uses this medium to announce to all the candidates that apply for admission that the school management has released the names of candidates offered provisional admission into their various undergraduate programmes for the 2016/2017 academic session.

UENR First Batch of Admitted Students for the 2016/2017 Academic Year

This list contains the names of candidates offered provisional admission into the university first Degree programmes.

REGULAR STUDENTS

SCHOOL OF ENGINEERING

  • Agricultural Engineering
1. DADZIE, VINCENT KOFI
  • Environmental Engineering
1. ACQUAH, DORCAS KYEREMAA (MS)
2. AMOAH, THEOPHILUS
3. AWINE, NOEL
4. BINEY, SOLOMON
5. BOAKYE, EVA KWARTEMAH (MS)
6. DARFOUR, FRANKLINA OSEI (MS)
7. GYASI-ANSAH, FRED
8. KYERAA, VIDA (MS)
9. ODOI, JUDITH (MS)
10. OSEI MENSAH, FLORENCE (MS)
11. OWUSU, PHILIP NTOW
12. SABI, JONAS
13. TAYLOR, ERNEST ANDREW
14. TSYAWO, CELESTINE ETORNAM (MS)
  • Computer Engineering
1. ADIBA, EMMANUEL AWEPERI
2. ADJEI, HENRY
3. AFRIFAH, OWUSU BOATENG
4. AKAGYIIRIM, CORNELIUS AWONBISI
5. ANSAH-ADU, KENNETH
6. ASANTE, SERWAA ADWOA (MS)
7. ASANTE, SIMON KYEREMEH
8. FOEH, EMMANUEL
9. KABIE, DENNIS
10. NAABO, SALIFU ABDUL AZIZ
11. NARTEY, BENEDICT KWENORTEY
12. OHEMENG, GYEBI STEPHEN
13. OSEI, EVANS
14. OWUSU, BERKOH KELVIN
15. TETTEH, CALEB NENE-OPEY
16. WILSON, EMMANUEL OTENG
  • Renewable Energy Engineering
1. ADASE JONAS
2. ADDO, COLLINS
3. ADJEI, GILBERT SARPONG
4. APPIAH, THADDEAVS DADE
5. ASANTE, LUCY (MS)
6. BANZIE, BRIGHT KUUBATAATII
7. BILSON-OGOE, KEITH KWESI
8. BOAHIN, ELVIS FUACHIE
9. DORGBADZI, GODSWAY
10. FRASER, EMMANUEL
11. KUSI, CORNELIUS TWENEBOAH
12. MARFO, SHADRACK ATTAH
13. MAWUENYEFIA, NYATEFE ZIKPI
14. OBENG, BISMARK
15. OBENG, PRINCE
16. OWUSU, EBENEZER
17. TISEI, EPHRAM ATTRAM
18. WEREH, DEBORAH QUEEN (MS)
  • Electrical and Electronic Engineering

Regular Option

1. AFFUL, ABDUL-RAZAK
2. AFFUL, ALBERT
3. AIDOO, KELVIN
4. ANSAH, EVANS AKUOKO
5. APPIAH, ABRAHAM
6. APPIAH, JOHN OPPONG
7. ARTHUR, AMOS
8. ASANTE, KERTICE
9. BABA, SHADRACK WOMBOLAM
10. BENTIL, SOPHIA (MS)
11. KYEREMEH, EMMANUEL YAW
12. MILLS-ROBERTSON, PANYIN (MS)
13. MOHAIDEEN, AMEEN WADIA
14. OBENG ALEXANDER
15. OCRAN, REXFORD EKOW
16. OPPONG-BAAH, ISAAC
17. OTOO, LINDA (MS)
18. SARPONG, EBENEZER

Fee Paying Option

1. ABDULLAH, MOHAMMED
2. JOHNSON, KODWO NYAMEKYE
3. TETTEH, EDWIN EDEM KOFI
  • Petroleum Engineering (Fee Paying)
1. ABUTIATEY, EUGENE
2. ADAM, RUBAINATU CHALPANG (MS)
3. ADJANYO, ALVIN
4. ADZAKPO, EMMANUEL ELIKPLIM
5. AGYEMANG, FRANK KWABENA
6. AIDOO, ECCLESIASTES
7. ANANE, PHILOMINA KYEREW (MS)
8. ASIEDU, ESSEL SAMUEL
9. ASUAMAH, ACHEAW JENNIFER (MS)
10. DERY, JOEL MWINKUM CAESAR
11. FERGORSON, EMMANUEL ABOTERE
12. FIAMEGU, EDMUND NUNYA
13. GBIREH, ALFRED KYILLOH
14. GYABAAH, AMPOFO
15. KETIBUAH, MICHAEL
16. LARR, JOSEPH DUTE
17. NYAABA, GODWIN
18. NYANTAKYI, BENJAMIN
19. SAGOE, FRANCIS
  • Mechanical Engineering
1. ADEVOR BELINDA DELA (MS)
2. AFFRAM, AMANKWAA KWABENA
3. AKROFI, PERCY OBENG
4. AMEDOME, COURAGE
5. ANDERSON, SHAUN
6. ANKRAH, THEOPHILUS
7. ARBUAH, PRINCE
8. ASIAMOASO, FERGUSON KWAKU
9. DUAH, DERRICK
10. ENKSON, ROBERT RAYMOND
11. ESSEL, ANTHONY KUNTU
12. FIAVEH, WISDOM
13. GBORDZOR, PIUS XOESE
14. HANSON, JUSTICE
15. HONNY, ISAAC JUNOIR
16. KUDJOE, ISAAC
17. MENSAH, ENOCH BADU
18. MENSAH, JOSHUA
19. OSEI-OBENG PORTIA (MS)
20. OTI, ENOCH BOATENG
21. SADIC, ADAM WUMPINI
22. TORMETEY, MICHAEL KOFI
23. YEBOAH, MICHAEL
24. ZIKU, JOSHUA KWABENA

SCHOOL OF SCIENCES

  • Computer Science
1. ADDAI, GYAN GILBERT
2. ALLOTEY, DENNIS
3. APPIAH, EMMANUEL SARKODIE
4. AYAMBILA, DAVID
5. GYIMAH, SAMUEL KWAKU
6. NARTEY, BENJAMIN TETTEH
7. NINSAU, ALBERT DJOLE
8. NYARKO, ERIC YAW
9. OWUSU, ANIM EMMANUEL JNR.
10. OWUSU, DERRICK ANSAH
11. OWUSU-POKU, KWABENA
12. SARFO GLORIA (MS)
13. YENDOR, BONIFACE EMMANUEL
14. ZAKARIA, ABDUL KASIRU
  • Mathematics
1. AGYAKWA, MAXWELL
2. ATSUNYO, FRANCIS KWAKU
3. BIMPONG, DANIEL
4. NYAMEKYE, FRIMPONG EMMANUEL
5. OSEI, JAMES
  • Actuarial Science
1. AABEPUOR, TITUS
2. ABDUL-RAUF, HAMID
3. AGBALEVOR, EDEM BRIGHT
4. AKAKPO, JERRY SELORM
5. BEKOE, DAVID
6. DANTSE, EDMUND APPIAH-KUBI
7. EDUAH, JUSTICE PAA KWESI
8. NTI, PATRICK
9. OBOUR, ENOCK
10. ODURO, PAAPA ANTWI
11. OPOKU, ISAAC NKANSAH
12. SEKYERE, EVANS
  • Information Technology
1. AMEGAH, PAUL SELORM
2. ANSU-ADJEI, EUGENE
3. APRAKU-TUFFOUR, GILBERT
4. ARHIN, EMMANUEL KOFI
5. AZIATOR, GREGORY VENUYE KWAME
6. DANQUAH, EBENEZER TITHE
7. DEBRAH, JOSHUA OSEI
8. IBRAHIM, BASHIRU
9. SAEED, MUNIRU YAHAYA
10. SALIFU, ABUBAKARI
11. TUONAH, STANLEY
12. YEBOAH, FRANCIS CASLEY
  • Chemistry
1. AKOSAH, MARILYN DUROWAA (MS)
2. AMANKRAH-KOOMSON, BERNARD
3. AMANKWATIAH SANDRA ARHIN (MS)
4. ARYEE, EMMANUEL MOKOBI
5. AVONSIGE LAWRENCE JNR
6. AWUAH, COLLINS
7. AZIBERE, SAMUEL
8. ERBBAH, ALBERT
9. FUSESE, CHRISTIAN ATSU
10. KYERE, KONADU RICHARD
11. MOHAMMED, AWAL ABDUL MUNIM
12. MOHAMMED, HAMZA
13. MUSAH, HAMZA
14. OSEI, REBECCA NYANTAH (MS)
15. SEIDU, RAUF SAMUEL
16. SULEMAN, MOHAMMED
17. TWI-BREMPONG, JAMES
18. WOLI SOLOMON KWABENA
19. YANDE, YOUSIF
  • Statistics
1. OBENG, EMMANUEL ADDO

SCHOOL OF NATURAL RESOURCES

  • Hospitality Management
1. AHMED, INUSAH
2. AMANOR, LILY EUNICE (MS)
3. AMIAH, DESIREE AWINBONO (MS)
4. AMPONSAA, LYDIA (MS)
5. AVEVOR, RUTH DZIEDZOM ABLA (MS)
6. AYEH, JUDE
7. BANI, FLORENCE ESINAM (MS)
8. COLEMAN, BEATRICE ACHIAA (MS)
9. DANSO, ESTHER (MS)
10. DARKO, PRINCE OWUSU
11. IBRAHIM, ALHASSAN
12. KYEI-MENSAH, CHRISTIANA (MS)
13. NKETIA, GETRUDE SERWAAH (MS)
14. OFORI, GIFTY ABA NYANIBA (MS)
15. OSEI, BONSU FATHER
16. OWUSUAA, PHILOMINA (MS)
17. PONGO, EDEM ERICA (MS)
18. YEBOAH, MANU MICHAEL
19. YEBOAH, SERWAA MELODY (MS) 

  • ·     BSc. Fire and Disaster Management
1. EDUAFO, AMBROSE
2. OPOKU, GLORIA AMOAKO (MS)
  • Resource Enterprise and Entrepreneurship
1. ACHEAMPONG, COMFORT OFFEIBEA(MS)
2. ACQUAH, CHRISTIAN
3. ADU, BOAHEN SHADRACK
4. ADU, BOATENG EMMANUEL
5. ADU-GYAMFI, ELLEN (MS)
6. AFRIYIE, GLADYS (MS)
7. AGYEKUM, PHILIP
8. ANANE, BENEDICT
9. ANIM, SETH KORANTENG
10. ANSAH, ISHMAEL OWUSU
11. ANSAH, JUSTICE ATTA-BADU
12. APRAKU, TURKSON
13. ARKOH, FRANK
14. ASANTE, ISAAC
15. ASANTE, JOSEPH
16. ASUMADU, IDEAS
17. BAAH, OSCAR PATRICK
18. BADU, DENNIS OKOE
19. BOADI, ENOCH
20. BOATENG, OBED AMOAKOH
21. BONNAH, TITUS KWARTENG
22. DARI, JOSEPH SADAT
23. DONKOR, EMMANUEL
24. DORMEDIAMEO, DOTSEY DORA DZIFA (MS)
25. FRIMPONG, COLLINS
26. GRANT, SAMUEL PAA
27. KLU, KENNETH KOFIE
28. KONAMAH, LAWRENCIA (MS)
29. KWEGYIR-AGGREY, NANA
30. LARTEY, IVAN OBENG
31. MANU, FELIX
32. MENSAH, AUGUSTUS
33. MILLS, ODARTEY LAWRENCE
34. MOHAMMED, AISHA (MS)
35. MOHAMMED, AL-AMIN SUHUYINI RAMADAN
36. NORGBODZI, ERNEST KOFI
37. NUTSUGLO, SIMON
38. NYAMEKE, EDMUND
39. OBENG, WILLIAMS CLINTON
40. ODURO, MARSHALL FOWAA (MS)
41. OFORI, DANIEL
42. OPOKU, NANA SARPONG
43. OPOKU, SANDRA (MS)
44. OSEI, OWUSU FRANCISCA(MS)
45. OSEI, TUTU NATH
46. OWUSU, GIDEON
47. SARPONG, RICHARD
48. YIMPURI, TIMOTHY KIDINYUN
  • Natural Resources
1. ABBAH, WINNARD
2. ADDO, COLLINS
3. ADDO-DEY, FESTUS
4. AFRANEWAA, NANA AMA BOADU (MS)
5. ANNAN, AMA KWANSEMA (MS)
6. ANTWI, KOBBY AMOATENG
7. ARHINFUL, EMMANUEL
8. ASOMAH, EVANS
9. BADU, ERNEST
10. BAIDEN, ABRAHAM
11. COBBINAH, KENNETH
12. FOSUAA, FLORENCE (MS)
13. HUSSEI, HABEEBATU (MS)
14. KWARTENG, ANDREW
15. MANFO BENEDICT
16. NSIAH, NAOMI (MS)
17. OMABOE, ANGELA(MS)
18. OPOKU, MENSAH WILLIAMS
19. OSEI MICHAEL JNR.
20. OSEI, ADJEI DAVID
21. OSEI, DENNIS
22. OWUSU, KENNETH KOFI
23. QUAYSON, CHRISTIAN
24. SOMERA, THERESAH (MS)
25. YEBOAH, FELIX

SCHOOL OF AGRICULTURE AND TECHNOLOGY

  • Agribusiness
1. AMPONSAH HELEN (MS)
2. ARYEE HUMPHREY NII AYI
3. BEDIAKO, PETER AFARI
  • Agriculture
1. AFUM, THOMAS
2. GIDIGLO, FRANK
3. ODAI CHARLES AMOADU
4. WEYIRE, OSMAN ABU
  •  HND APPLICANTS

HND APPLICANTS

NAME PROGRAMME LEVEL
1. AMEWOVO EMMANUEL    DODZI BSC. AGRICULTURE 300
2.AKAZOTIYELE RICHARD BSC. AGRICULTURE 200
3.ASANTE BENJAMIN BSC. AGRICULTURE 200
4.TIMBILE CAESAR AFERIBA BSC. AGRICULTURE 200
5.ADJEI KWABENA BSC. AGRICULTURE 200
6.TINDAN TIMOTHY BSC. AGRIBUSINESS 300
7.AJONO ALFREDA AJONOMA (MS) BSC. ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING 300
8.YEBOAH REXFORD BSC. ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING 200
9.MENSAH EMMANUEL OWUSU BSC. ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING 200
10.ARUNA OSWALD ADJEI BSC. MECHANICAL ENGINEERING 300
11.ALINIBAS RAMATU (MS) BSC. HOSPITALITY MANAGEMENT 300
12.KLUTSE RICHARD KWASI BSC. NATURAL RESOURCES 300
  • MATURE STUDENTS

LIST OF MATURE STUDENTS FOR ENTRANCE EXAMINATION (FIRST BATCH)

  1. ABABIO MABEL BEMAH(MS)
  2. ABDULAI HASIA((MS)
  3. ADJEI RAPHAEL KARIKARI
  4. AGANA KENNEDY
  5. AGYEI SARPONG HANSON
  6. AHIAKAH CAESER JARON
  7. AKPALU ESTHER AFI(MS)
  8. ALHASSAN ISSAKU CHANERI
  9. ANTWI FRANK
  10. AWUAH KWAKU BARFOUR
  11. BAFFOUR EBENEZER
  12. BANSAH MARGARET(MS)
  13. BOATENG ISAAC KWAKU
  14. BODAI ABDUL-RASHIB
  15. DANQUAH MARK
  16. DARKO GERRARD FOSU AKWASI
  17. DOH ANTHONY
  18. DONKOR GEORGE
  19. DUMASHIE EMMA YAWA(MS)
  20. EFFAH DOMINIC
  21. FRIMPONG ISAAC
  22. KARIM ABDULAIE
  23. KONAMA JOSEPHINE(MS)
  24. KYERE SAMUEL
  25. KYEREMEH AMPAABENG ISAAC
  26. MAHAMA AZIZU
  27. NKETIA DENNIS
  28. NKETIAH SAMUEL KWASI
  29. OKINE MICHAEL NII WASHINGTON
  30. OTU ISHMAEL KWEKU
  31. POMAA LUCY(MS)
  32. SAGBUL KWAME ANYAS
  33. SEIDU SAFIANU
  34. SERWAAH GRACE AKOTO(MS)
  35. TEKU SHERITA(MS)
  36. TWUM YAW ABEDNEGO
  37. TWUMASI MICHAEL
  38. WIREKO MARTIN
  39. YAMOAH SAMUEL
  40. ZANU WINFRED KWAME

NB:
ADMISSION LETTERS Will BE POSTED TO SUCCESSFUL CANDIDATES SOON

 

MyEduGist Team

If you have any question on this article, kindly drop them in the comment section. I promise to get back to you as soon as possible.

Also don’t hesitate to sign up for our Newsletters, like us on  Facebook, follow us on Twitter and Google+

Article by Nicholas

Nicholas Babatunde Lateef is a Blogger and Career Builder (Business and Educational Consultant). He is the Founder and CEO of MyEduGist. He has the passion to provide useful and quality update about Education, Examinations and Scholarships worldwide. You can also like him on Facebook, follow him on Twitter and Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published.